U žádného topného systému se bez patřičné termoregulace neobejdete. Je zapotřebí, abyste neměli doma nepříjemné vedro nebo aby teplota doma příliš neklesla. Dnešní domácnosti již zcela samozřejmě mají termostaty. Tyto přístroje se využívají k řízení nejrůznějších systémů topení, od elektrických, přes plynové až po elektrické krby.

Jak se vzájemně liší jednotlivé typy termostatů a který je ten správný ke koupi? Generalizovat v této otázce není vhodné. Termostaty vždycky se totiž termostaty kupují podle toho, jaký typ topení nebo topného systému má regulovat. Pořídit se dají například pokojové termostaty, prostorové termostaty, programovatelné termostaty, mechanické nebo digitální termostaty. Je potřeba od sebe odlišovat také bezdrátové termostaty a termostaty propojené dráty.

Některé domácnosti jsou již natolik futurizované, že jsou kompletně vybaveny centrálním bezdrátovým systémem, který dovoluje ovládat některé elektronické prvky domácnosti z jednoho místa a taktéž dálkovým ovladačem – žaluzie nebo rolety, garážová vrata, topení, alarm nebo elektronické bezpečnostní prvky, osvětlení a další součásti.

Rozlišují se také termostaty pro podlahové topení a to podle toho, jestli je podlahové topení základním systémem topení, nebo pouze doplňuje jiné topení pro větší tepelný komfort. Podle toho se pak odlišuje, jestli je hlavní teplota podlahy nebo teplota vzduchu a podle toho se topení zapíná. Více informací o termostatech a ladění teploty, stejně jako o centrálním regulačním systému si můžete přečíst na adrese termostatyregulace.cz, které se soustřeďují právě na tuto problematiku.