Máte alespoň malý kousek zahrádky a chcete si na něm vybudovat příjemné posezení, kde budete moct s přáteli popíjet kávičku, grilovat nebo hrát karty? Venkovní posezení má jiné nároky, než to vnitřní. Mělo by být odolné, mělo by vypadat dobře a hodit se do zahrady a mělo by především něco vydržet.

Nejprve je potřeba si ujasnit, co přesně od zahradního nábytku očekáváte. Chcete mít rustikální posezení, které vypadá, jako by patřilo do volné přírody? Surové lavice z kmenů stromů a k tomu stejný stůl, nebo máte zájem spíš o luxusní posezení z umělého ratanu, které bude vypadat dobře u bazénu? Pro kolik lidí by mělo posezení být?

To jsou všechno dobré otázky, které je potřeba zvážit.

Z materiálů jsme již částečně nastínili, že na zahradní nábytek se nejčastěji používá dřevo, ale také umělé hmoty, plasty. Kromě toho je ale možné pořídit také kovový nebo přírodní ratanový nábytek. Každý z těchto materiálů má své výhody a nevýhody.

Dřevěný zahradní nábytek je skutečně přírodní a velmi dobře tak zapadá k chalupám nebo chatám a také může dobře vypadat u luxusní vily s bazénem. Vše záleží na zpracování. Dřevo je ovšem háklivý materiál co se vlhkosti a dřevokazných škůdců týče a je nezbytné ho ošetřovat ochrannými přípravky a nátěry na dřevo. Dřevo pak patří k těm dražším materiálům, které můžete na zahradu zvolit.

Jeho naprostým opakem co do ceny a také designu je plastový nábytek do zahrady. Nejlevnější jsou klasické plastové židle s kulatým stolem, do kterého jde zapíchnout slunečník. Ty koupíte v každém větším hobby marketu se zahradním zbožím. Jsou levné a snadno přenosné, dají se snadno schovat. Zato ovšem designem nejsou příliš přírodní a mohou vypadat trochu jako pěst na oko, i když se prodávají třeba v zelených barvách. „Plastový“ je pak také nábytek z umělého ratanu, který ale působí spíše luxusně a je využíván i v přímořských hotelových resortech.

Nenáročný je pak kovový zahradní nábytek. Ten je odolný. Nevadí mu deště, pokud je dobře nalakovaný nebo z nerezu. Nemusíte se o něj nijak zvlášť starat. Není ale opět příliš vhodný jako doplněk do stylové zahrady, která sází na přírodní vzhled.