Vytápění je každou zimu ožehavým tématem, kterému se ovšem nemůžeme vyhnout. V našich klimatických podmínkách bychom bez vytápění doma mrzli. Je několik možností, jak si můžete doma zatopit. Je ale potřeba je řešit s ohledem na finance, neboť energie se neustále zdražují, a také s ohledem na ekologii, pročež bychom se měli uchylovat k efektivnějším způsobům topení, které neprodukují zastarale zplodiny a nevytvářejí smog.

Pro běžného člověka je asi elektrické topení drahé a nešel by do něj. Samozřejmě že z mnoha alternativ, které si člověk může pro vytápění vybrat, jsou tuhá paliva vůbec nejúspornější alternativou. Zejména uhlí nebo lisované brikety. Saze z komínů ale na ovzduší příliš nepřidávají, byť eko brikety jsou ještě relativně ucházející alternativou. Na druhém místě se pak může řadit plyn. Elektřina neustále zdražuje, takže se jí člověk snaží co nejvíce omezovat. Pokud jde ovšem o topení obecně, ne jenom o vytápění elektřinou, ačkoli právě u něj to jde velice dobře, správná regulace teploty je jedním z klíčů, které zaujímají své místo v zajištění úspor za topení.

Programovatelné termostaty

Pokud máte možnost, využívejte regulovatelné termostaty. Jejich princip fungování umožní nastavit teploty pro konkrétní denní režim. Nedochází pak ke zbytečnému topení v průběhu dne, kdy není nikdo doma, a naopak lze nastavit intenzivnější vytápění na dobu, kdy se vracíte domů. Podle typů se termostaty mohou nastavovat klidně i na každý den v týdnu samostatně. Hlavní je neplýtvat a nevytápět zbytečně místnosti, které nejsou tolik využívané nebo v časech, kdy nepotřebujete mít doma velké teplo.