Varianty vytápění jsou velice široké. Někteří mají doma klasické vytápění teplou vodou, jiní vytápějí tuhými palivy, další zase na plyn. Záleží také na typu stavby. Kotel na tuhá paliva je běžný například pro množství domů staršího data na venkově, plynové topení zase pro starší cihlové byty, teplovodní topení je pak instalováno převážně v panelových bytech a některých nových domech. je ale možné topit také elektřinou. A nemusí to ani být tak finančně nákladné, pokud si zvolíte správný způsob.

Elektrický proud je k dispozici na řadě lokalit u nás ve dvou tarifech. Jednak je to dražší denní proud a pak úspornější noční tarif, který je dá se říct přebytkový, když se ze sítě tolik nespotřebovává. Právě výhodnějšího nočního proudu využívají elektrická akumulační kamna.

Tento způsob vytápění tak může představovat vhodnou alternativu například všude tam, kde není zavedený plyn nebo kde není možné využívat topení tuhými palivy, například z ekologických důvodů.

Rozlišují se dva druhy akumulačních kamen. Jsou to dynamická a statická akumulační kamna. Tyto dvě verze se navzájem odlišují pouze jedním detailem. Instalace akumulačních kamen má také své dané specifikace a podmínky, o kterých se dá více dočíst například na informačních stránkách věnovaným zcela elektrickým akumulačním kamnům.

Je také nutné si uvědomit rozdíl mezi akumulačními kamny a přímotopnými konvektory, které neumožňují ukládání tepelné energie. Více informací o metodice vytápění akumulačními kamny, jejich výhodách a jiných specifikacích se dozvíte na stránkách elektrickaakumulacnikamna.cz.