Údržba komínů
Jsme nebo nejsme povinni pozvat si kominíka na údržbu a čištění komínů? Názory se různí. Tak či tak byste se o údržbu a revizi komínů měli zajímat dobrovolně. Ročně je mnoho případů, kdy se lidé otráví spalinami a to jen proto, že zanedbali pravidelnou údržbu komínů. Komín si můžete udržovat svépomocí. Pro ty z vás, kteří si na to netroufají, máme pár rad a tipů.

Topenář může zajistit generální kontrolu

Pokud nevíte komu kvůli údržbě volat, pomohou vám topenáři. Ti ve svých službách kromě samotné údržby a kontroly topných soustav a komínů, nabízejí také různé montáže a demontáže topných systémů, jsou schopni vám navrhnout a instalovat termostaty a udělat generální opravy. Topenářské práce nejsou nijak drahé a už jen pro váš klid se vyplatí si topenáře pozvat domů. Samotnou revizi komínů smí provádět pouze kominík.

Jak často čistit poznáte podle kvality paliva

Snažte se myslet na údržbu topných systémů a komínů včas. Zpravidla údržbu odkládáme tak dlouho, až přijde zima a nejsme schopni zatopit. Proto je dobré vyznačit si v diáři měsíc, kdy topenáře zkontaktujete a ten vám zkontroluje všechna možná zákoutí topných zařízení. Pak můžete vstoupit do zimní sezóny s klidem. Čištění komínů byste měli provést alespoň jedenkrát ročně, lepší je však čistit dvakrát až třikrát za rok, podle využívání. Četnost se zpravidla odvíjí i od kvality paliva. Platí jednoduchá rovnice, čím je palivo méně kvalitnější, tím častější údržba a čištění komínu. Při spalování nekvalitního paliva se totiž komín více zanáší. Pokud se do čištění komínů, spotřebičů a topných zařízení nechcete pouštět sami, měla by být vaší jedinou starostí volba topenáře. Na údržbu zkuste prosím nezapomenout. Topenářské práce zkuste objednat ještě před sezónou. V prosinci by mohlo být pozdě.