Ačkoli si to možná mnoho lidí neuvědomuje, výmalba stěn a jejich celkové provedení hodně ovlivňuje celkový dojem z interiéru. Můžete mít dokonale vybavený pokoj krásným nábytkem, na podlaze nový koberec a doplňky moderně sladěné, ovšem pokud se vám na stěnách bude odlupovat barva a bude vidět křivá omítka, stejně bude prostor působit nedodělaným dojmem.

Omítky a výmalba by proto měly být základem každého dobře zařízeného pokoje. Nejde pouze o to, zeď natřít válečkem vymáchaným v nějaké barvě, důležitá je totiž také samotná příprava podkladu, kterou mnoho laiků, kteří si malování pokojů provádějí sami, podcení a výsledek nevypadá příliš působivě.

Jak správně postupovat při přípravě podkladu

Příprava před malováním interiéru se liší v závislosti na tom, zda malujeme na nový podklad, to znamená na nové omítky, nebo například na sádrokarton, nebo jestli se bude malovat na starší stěny.

U nových omítek nebo sádrokartonu není potřeba žádná větší příprava. Stěny stačí natřít penetrací, která podklad sjednotí. U starších omítek záleží na tom, zda je na nich nanesena větší vrstva předchozích nátěrů, které je pak ve většině případů potřeba oškrábat. Tenčí vrstvy lze ponechat. U škrabání starých nátěrů je potřeba dávat pozor, aby nedošlo k poškození podkladu. Případné trhliny, praskliny nebo vypoukliny je nutné odstranit. Nesoudržné části omítky také a nahradit je novými.

Chcete vědět více?

Zajímají vás podrobnější návody nebo rady týkající se malířských prací, které byste si chtěli provést sami, nebo se rovnou chcete optat profesionálů? Zamiřte na stránky malirbytu.cz, kde najdete odborné články s tipy a radami pro malování bytů, ale také kontaktní formulář přímo na zkušené malíře, kteří vám rádi poradí.