posuvná brána

Kdysi dávno bylo těch, kteří vjížděli ke své garáži, aniž by museli vystoupit z auta a otevřít bránu, velice málo. Dnes už je to vlastně samozřejmost. Proč se tedy bráníte vyměnit starou a nudnou bránu za novou? Bojíte se ceny anebo změny?

Z čeho můžete vybírat?

Na začátku máte na výběr ze tří typů. Je totiž důležité se rozhodnout, zda chcete dvoukřídlou anebo jednokřídlou bránu. Také si rozmyslete, kde ji ukotvíte, tzn., budete dělat kamenný plot, anebo bude brána jakoby jen tak zasazená vedle dřevěného plotu? Na tyto otázky si odpovězte ještě dříve, než začnete se samotným výběrem.

Posuvná pojezdová brána je tvořena jedním křídlem a je přímo určená pro umístění vedle kamenného či jiného oplocení. Pohyb zaručuje podlahová kolejnice, která je umístěná kolem oplocení. Nosná část brány je zabetonovaná. Další jednokřídlovou branou je samonosná posuvná brána . Svou podobou se blíží předchozí technologii, ale díky vlastnostem je možné ji umístit jen tak do prostoru. Není primárně určená ke kamennému oplocení. Pokud ale toužíte po dvou křídlech i zde existuje možnost. Zpravidla se takové brány otevírají na pozemek, aby auto mělo snadnější vjezd. Brána se umístí na sloupek pomocí speciálních pantů.

Jak pečovat o bránu?

U brány záleží především na materiálu, který ji dotváří. Nejčastěji jím bývá dřevo. Dnes také nerez. Dřevo samozřejmě potřebuje větší péči než jiné materiály a jednou za čas je zapotřebí dřevěnou část brány vyměnit. Pokud zvolíte vhodné dřevo a správně ho ošetříte, může vám vydržet i dvacet let, bez výrazného poškození. Ostatní části brány je zapotřebí kontrolovat a udržovat především po zimě, kdy by se mohla poškodit pod nánosem sněhu anebo nešetrným zacházením s posypovou solí. Budete-li ji však pravidelně kontrolovat, měla by vám sloužit roky.