Na co si dát pozor při koupi chalupy, aneb to podstatné se skrývá uvnitř a na pozemkovém katastru.
Chata má sloužit odpočinku a aktivní rekreaci. Aby vás místo zábavy nečekal stres, máme pro vás několik rad ohledně její koupě.
Prozkoumejte územní plán
Pokud už jste našli vysněné sídlo vaší rekreace, zajděte si před koupí na obecní úřad a ujistěte se, že v dohledné době nenaruší poklidnou relaxaci budování nové silnice nebo výstavba rodinných domků. Z územního plánu také zjistíte, zdali chalupa neleží v záplavové oblasti či ochranném pásmu. Poté navštivte i katastrální úřad a požádejte o List vlastnictví. V něm najdete všechny důležité informace o objektu – jak byla nemovitost nabyta, jestli na ní není nějaká zástava a zda je prodávající skutečným majitelem chalupy.
Důkladně si chalupu prohlédněte a hledejte skryté vady
Samozřejmostí je i pečlivá prohlídka stavení, na kterou je vhodné přizvat odborníka. Sami si totiž nemusíte závad a potenciálních problémů všimnout. Rozhodně nekupujte chatu jen na základě fotografií a nespokojte se s výčtem vad popsaných v postarším odhadu nemovitosti, mohli byste na to zle doplatit.
Pozor na příjezdovou cestu a zdroj vody
Zkontrolujte také, komu patří příjezdová cesta, pokud je vlastníkem soukromník, měla by na ni být sepsána smlouva o věcném břemenu. Pozemek, na kterém jsou chalupy postaveny, bývá často obecní, takže budete muset platit nájem a mohou zde nastat i komplikace při převodu chaty nebo jejím financování úvěrem. Dejte si také pozor na zdroj pitné vody a elektřiny. Často mají chaty společnou studnu, je tedy nutné zjistit, jak je tomu s vydatností pramene a jaký je váš právní nárok na vodu.
Pokud se neodvažujete vybrat a zařídit koupi chalupy sami, obraťte se na www.pubec.cz, kde vám pomohou s výběrem vhodného stavení, vyhotoví za vás všechny potřebné podklady a vyřídí vše až po zápis v katastru nemovitostí a daň z nabytí nemovitosti. Stanete se tak chalupářem nebo chatařem naprosto bez starostí – zkrátka ideální začátek pokojného života v malebné chaloupce, nemyslíte?