Alternativou k tepelným zdrojům jsou také elektrické přímotopy, které se mohou využívat jak k permanentnímu topení, tak i k občasnému vytopení prostoru. Přímotopy ale existují v množství variant.
Mnoho lidí stále jako typické přímotopy vidí například halogenové přímotopy na stojánku, které se využívají například na chatách a chalupách, k ohřevu některých nevytápěných nebo nedostatečně vytápěných místností nebo k vytápění ve starších koupelnách, kde není jiné topení zavedeno. Jsou to tedy sice rovněž přímotopy, ale typické přímotopné konvektory mají podobu běžného topného tělesa zakrytého většinou bílým plechovým krytem, jako jiné radiátory. Přímotopné konvektory fungují na bázi přímého odběru elektřiny k aktuální spotřebě tepelné energie. Topí tedy zároveň s odběrem elektrické energie. Jedná se o primární rozdíl mezi nimi a akumulačními kamny, která teplo nejprve nastřádají a teprve až je zapotřebí se s nimi topí, pak i bez přísunu elektrické energie díky výhřevnému jádru. Naprostou většinu akumulačních kamen lze ale používat stejně jako přímotop, tedy tak, že spotřebovávají elektřinu současně při výdeji tepla.
Přímotopy mohou avšak vypadat také úplně jinak a fungovat na zcela jiném principu. Příkladem jsou sálavé panely, které vydávají k topení infrazáření a vzduch ohřívá až druhotně, takže i i když je vzduch chladnější je vám o dost tepleji, protože panely aplikují teplo přímo na vás. se také často používají jako tepelný zdroj například v kancelářích, kde se mohou umisťovat na stropy nebo na stěny. Více detailnějších informací o přímotopech, jejich variantách, fungování a také kladech nebo nevýhodách se dočtete na stránkách primotopyelektricke.cz, které jsou zaměřeny pouze na tento druh vytápění.