Zařizování dětského pokoje vůbec není jednoduché. Zatímco ostatní místnosti v bytě plní obvykle jen jednu funkci, dětský pokoj tvoří pro naše ratolesti celý svět.

Každý den tráví děti ve svém pokoji většinu času, hrají se v ní, rozvíjejí svou fantazii, odpočívají, ale také učí. Proto je třeba důkladně promyslet, jak místnost zařídit tak, aby splňovala všechny tyto požadavky.

Základem zařízení pokoje je výběr vhodné barvy stěn, a to nejen co se týče konkrétního odstínu, ale i technických vlastností.

 

Vhodné barvy pro kojence a batolata

Když si představíte pokojíček pro vaše novorozeně, obvykle se vám jako první vybaví pastelové tóny od bílé přes krémovou po růžovou, modrou, případně zelenou. Pro malé děti jsou jemné pastelové tóny nejvhodnější, protože jejich podvědomě uklidňují, navozují pozitivní a veselou atmosféru.

Vědci dokonce ověřili, že v pokojích v sytých červených odstínech mají malé děti vůbec problém usnout a v ostře žlutých pláčou více než v jiných. I zde platí obecné zásady, že pokud je pokoj větší a dostatečně světla, můžete si dovolit tóny sytější, pokud je malá a přirozeně tmavší, zaměřte se spíše na světlejší verze barev, které opticky tento nedostatek vyrovnají.

Místo tradiční růžové a světle můžete sáhnout po světle, levandulové nebo mátové a tradiční barvy použít pouze na doplňky – závěsy, stínítka na lampy nebo ložní prádlo.

Když toužíte po něčem barevnější, nebo méně obvyklém, příjemným trendem posledních let je kombinace dvou barev (mohou být různé, nebo tmavší a světlejší odstín téže barvy). Tmavší namalujete pás od země přibližně do výšky 1 – 1,5 metru, zbytek světlejší, a mezi tyto plochy umístěte borduru (tenký pás samolepící dekorační pásky) s dětskými motivy.