Šatní skříň SAMANTA 9

Starý nábytek nevyhazovat! Tak zní základní pravidlo současného interiérového designérství. A proč vlastně? Ze starého nábytku lze vykouzlit úžasné retro, jen musíte vědět, jak na to! Je jisté, že ne všechny vaše old schoolové prvky se v interéru budou hodit, ale najdeme jich několik, které určitě nevyhodíme.

Co nechat a co přikoupit?

Staré šatní skříně. Nebavíme se o kouscích, které jste koupili před pěti lety. Ale o skříních, které zdobí interiér vašich prarodičů již minimálně padesát let. Jedná se většinou o nesmrtelné skříně, které váží asi tak padesát kilo a nikomu se nechce je přenášet, a proto stojí na tom stejném místě již od svého vzniku. Řešení? Existuje hned několik. Jednou z možností je dát tomu nový lak. Tedy přemalovat, přelakovat a udělat ze starého nové. Pokud se vám nechce malovat, existují i hezké tapety, které lze na dřevo aplikovat. Nemusíte se pak zdržovat jen u tradičního dřeva, ale vyzkoušet třeba proužky, puntíky, anebo kytičky.

Dejte tomu patinu! Pocit, že je něco staré, se dnes prodává za tisíce. Proč si tedy nevzít starý konferenční stolek, nebo židli a vyrobit si vlastní starý-nový kus nábytku. Je to vlastně jednoduché. Stačí vzít jakoukoli barvu, kterou si představujete, že váš nábytek prostě musí být a k tomu přidat i trochu bílé. Do ještě mokré barvy pomocí houbičky nanášejte barvu bílou a vytvářejte tak patinu. Je dobré nenechat jen bílá místa, ale také odhalené dřevo. Dodá to efektu na přitažlivosti.

Čalounění je in. Pokud jde o křesla, v dnešní době tzv. nefrčí, jen stovky let staré křesla, která připomínají Francii za Ludvíka XV, ale také křesílka z dob hluboké totality. Tady stačí jediné – čalounění. Přečalouněte staré za nové. Můžete vybírat buď z intenzivně zářivých barev, anebo kůže. U kůže si dejte pozor na odstín. Módní je béžová a světle hnědá.