U téměř každého domu se zahradou většinou najdete fungovat nějaký typ zahradního čerpadla. Některé je využíváno pro zavlažování zahrady, pro čerpání vody ze studen do kádí a nádrží, k cirkulaci vody v potůčku nebo k oběhovému čištění či ohřevu bazénu. Využití je ale určitě ještě více. U čerpadel používaných na zahradě je potřeba dobře zvolit ten správný typ, protože čerpadel je na trhu velké množství.

Vybírají se pak podle toho, jaká voda bude čerpadlem čerpána, z jaké vzdálenosti, jak často a také v jakém množství. Právě typ vody je snad prvním kritériem, kterým byste se měli řídit. Pokud byste totiž zvolili na daný typ například znečištěné vody jiné, než kalové čerpadlo, zbytečně riskujete, že se bude často kazit. Platit pak v pravidelných intervalech za opravy čerpadel nechce jistě nikdo.

K využití na zahradách se velice často uplatňují právě zmíněná kalová čerpadla, která zvládnou přečerpat i znečištěnou vodu, na silně znečištěnou vodu s obsahem i větších kusů nečistot jsou ale vhodná ještě jiná speciální čerpadla, která jsou vybavena sekacími mechanismy pro zpracování těchto nečistot. Běžná kalová čerpadla mají spíše jen filtry. Jedná se přitom o speciální typ ponorných čerpadel, které ale mohou sloužit i jen pro zcela čistou vodu. Ponorná čerpadla nacházejí své využití hlavně v odčerpávání vody z bazénů, studen a jiných zdrojů relativně čisté vody. Speciální typ úzkých ponorných čerpadel je pak určen k čerpání vody z vrtů, které jsou výrazně užší než studna. Tady je pak potřeba zvolit takové čerpadlo, které bude dostatečně úzké nejenom, aby se do vrtu vešlo, ale aby mělo rezervu také na vibrace a následné vytažení a ve vrtu se nezaseklo.

Mezi značkami se vyplatí vybírat známější a kvalitnější značky čerpadel, jako jsou například čerpadla Sigma, Grundfos nebo Wilo. Některé značky se zaměřují více na jeden typ čerpadel, jiné jsou všestranné.