Pro mnoho lidí je ekologické myšlení již zcela samozřejmě zakomponováno ve všedním rozhodování. Není proto divu, že stále více lidí využívá také možnosti bydlet ekologicky. A co to může znamenat?

Slyšeli jste někdy v poslední době o srubech na klíč? Přírodní bydlení v domech, které jsou postavené z masivního dřeva, tak jako kdysi bývaly typické horalské chaty a roubenky na vesnicích. Dnes se k tomuto stylu bydlení opět vracíme, pouze mu dáváme nový rozměr, komfort moderního bydlení a vysokou úroveň tepelné izolace, aby se mohly tyto domy klidně považovat za nízkoenergetické.

Kromě ekologického rozměru má ovšem bydlení v dřevěných srubech ještě své další nesporné výhody pro člověka. Dřevo jako přírodní materiál, hlavně ve svém surovém stavu nabízí množství pozitivních vlivů na zdraví člověka a také jeho psychickou pohodu. Pokud tedy dřevo v interiéru přiznáte, nebudete litovat. Masivní trámy, z kterých se dřevěné sruby stavějí, obsahují přírodní silice, které pozitivně působí na lidský dýchací systém. Stejně tak dřevo pozitivně ovlivňuje kvalitu bydlení udržováním optimální hladiny vlhkosti, pohlcováním škodlivých látek ve vzduchu a také pachů. Je antistatické, takže nevíří prach a celkově je tak bydlení v podobném domě více než vhodné pro osoby, které trpí různými formami dýchacích obtíží.

Kdo by se bál o životnost dřevěných staveb, bál by se zcela zbytečně. Pokud jsou dřevěné domy postaveny správně, vydrží bez problémů několik generací, nebo i více. Důkazem jsou i některé středověké stavby ze dřeva, které se nám do dnešních dní dochovaly. Dnes jsou samozřejmě srubové domy patřičně zateplovány, aby splňovaly i normy nízkoenergetických domů. Jsou tedy moderní formou bydlení budoucnosti, s původem v minulosti.